A hidraulikus berendezések ellenőrzésére ellenőrző és kijelző elemeket használunk. Ezeket a kijelző elemeket vagy állandó jelleggel építjük a berendezésbe, vagy csak ellenőrzési céllal, az erre a célra beépített mérési pontokon, szükség esetén csatlakoztatjuk őket.
A kijelző elemek beépítéséhez az alábbiak alkalmazhatók:
- mini-mérőcsatlakozók,
- gyorselzáró csatlakozók,
- golyóscsapok,
- T-csőidomok,
- karimás csatlakozók.
Nyomáskapcsoló
A nyomáskapcsolóban – rugó ellenében – hidraulikus nyomásváltozás hatására elmozduló mechanikus elem (dugattyú, csőrugó) mikrokapcsolót működtet, amely villamos jelet továbbít. A kapcsolási érték a rugó előfeszítésének változtatásával állítható be.
Manométer

Nyomásmérésre szolgáló elemek a teljes berendezés üzemének ellenőrzésére szolgálnak.
Az alábbi építési módokat alkalmazzák:
- torlónyomás manométer,
- differenciálnyomás manométer,
- manométer-választókapcsoló,
- nyomás átalakító.
Manométer elzárócsap
A nyomásmérők védelmét szolgálják a nyomásmérő-elzárócsapok, melyek egy kézi (nyomógombos) működtetésű kétállásos, háromutas tolattyús útváltók vagy elzárócsapok. Az üzemi nyomás időszakos ellenőrzésére szolgálnak.
Manométer-választókapcsoló

A manométer választókapcsolók legfeljebb 9 különböző nyomásmérő hely ellenőrzésére szolgálnak hidraulikus berendezésekben. A manométer-választókapcsolókba épített forgótolattyúk segítségével a mérővezetékekben uralkodó nyomást egy manométerre adjuk ki.
Hőmérő

A hőmérséklet mérése legegyszerűbben a folyadéktöltésű hőmérőkkel történhet. Hátrányuk, hogy a ház többnyire üvegből készül, ezért törékenyek.
Használatosak még a kontakt (bimetall vagy higanyos) és ellenállás hőmérők. Az ellenállás hőmérők kimenőjele analóg villamos jel, ezért a műszerhez viszonylag bonyolult villamos egység is tartozik. Drágábbak, mint a folyadéktöltésű hőmérők, viszont értéktartó rendszerben is alkalmazhatók, és a kritikus érték kijelzése egyszerűen megoldható.
